понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety inaczej żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Płoty roślinne z reguły pełnia funkcje ogrodzenia, chociaż często służą tez za ozdobę. Na ogól takie sztachety plastykowe sadzi się w słonecznych położeniach, w których ekspresowo rosną i silnie gęstnieją. Wiele szyku maja również takie żywe ogrodzenia, jakie wiodą poprzez osłonięte kąciki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca tu i ówdzie gmatwanina gałązek bądź kwiatami stanowią przyciągające wzrok obrazy, natomiast ożywcza wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet krótki spacer wzdłuż takiego płotu uspokaja oraz odpręża.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki które dominują w skwerze, a także nasze preferencje a także czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju samodzielnie wzrastają, często również ekspansywnie rozkwitają, jednakże potrzebują także dużo przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe sztachety plastikowe z Warki mogą być niezwykle wysmukłe, choć wypada je regularnie obcinać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty zakupu roślin na parkan.Jest zatem nad czym się myśleć, albowiem takie ogrodzenie konstruuje się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


Przeważnie zadowalający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze toleruje porę suchą,
•ekspresowo rośnie,
•cyklicznie podcinany pięknie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek aranżuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się pożytecznymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać wyłącznie od strony reprezentacyjnej, zaś cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta z plastyku z Jelcza-Laskowice stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny sadzimy naokoło krawędzi posesji. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy chcemy by nasze żywe plot było nadzwyczaj wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий