пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów tak nie uwydatni projektu trawy albo rabaty jak niskie żywe sztachety.

Ogromnie duże, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , zasną w przypadku potrzeby zasłania sąsiadujące domy i ulice. Aby wykonać taki plot rośliny sadzimy wokół granic posesji. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy chcemy aby nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj postawne a przy okazji cienkie to w cieniu można je uformować z limaku pospolitego, grabu powszechnego względnie klonu. Należy mieć na uwadze jednakże, że gdy rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie kłopotliwe.

Nic właściwie nie uwydatni projektu trawnika lub rabaty jak niskie żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i rośliny kwiatowe często nie potrafią satysfakcjonująco wzrastać w wyznaczonych terenach, niewysokie drzewa zdołają utrzymać kwieciste zaplecze w wyznaczonym miejscu lub zasłonią gołe placki ziemi. Ślicznie przycięty miniaturowy żywopłot sam notabene wystarczy za dekoracje ogrodu. Na zielone ploty Poznań nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę jedynie ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, jednak przecież w mrocznych zaułkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast upiększają je małe jabłuszka, które wolno wykorzystać na konfitury.

Niskie lub wysokie zielone ogrodzenia można uzyskać z odmian iglastych.

Na nieszczęście, drzewa z tej klasy są o wiele droższe aniżeli drzewa liściaste. Z nich najlepiej wytrzymuje cień cis pospolity. Często szeroko się rozrasta i należny go obcinać, tymczasem jego formę Fastigiata Robusta można zostawić bez pomocy.Powinien się migiem dojrzewał natomiast wstrzyma filarowy zarys.

Jeżeli wasz zaułek jest nadzwyczaj zacieniony, pożądane byłoby aby roślinny palisada rozświetlić kolorowymi kropkami. Poniektóre spośród cienioznośnych wariantów maja klasie o złotawych albo różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr nieskomplikowany Aureum natomiast dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są najbardziej ewidentnego w słońcu, wszak nawet w śladzie listowie pozostają dosyć jasne, niemal oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий