среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało wprawnym okiem z trudem je rozróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachety te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, prostej obróbce a także stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo od razu obrabia, rozparcelowuje na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy ploty z PCV na plot i furtkę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz substancji zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień głazów na sztacheta z plastyku z Radzynia Podlaskiego na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy przeróżne kolory czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż wycina się największe bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno również ciąć na sześciany o proporcjonalnych kształtach, użytkowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nietypowych obrysów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety z plastyku z Świdwina wykorzystuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na balaski plastykowe na ogrodzenie i furtę ze sztachetek. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu parku i własnych upodobań kształt kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki oraz sztachety plastykowe na plot i furtkę ogrodzeniowa konstruuje się z głazów wielorakiego zarysu, złożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród fragmentów o nieregularnych układach, trzeba je właściwie zestawiać tzn. tak, żeby kształt każdego kolejnego scalał się z poprzedzającym. Żeby takie płot było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur migiem niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają też mchem a także wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać kurzu z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Sprofilowane jednostki zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, żeby kamienie na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий